A cirkó fűtés manapság az egyik legnépszerűbb az összes közül, számos otthon melegét biztosítja országszerte a hideg napokon.
Népszerűsége nem megalapozatlan, ugyanis ez az egyik leggazdaságosabb, legjobban szabályozható módszer, és a kazán méretétől függően igen nagy alapterületű ingatlanokat is ki lehet vele fűteni relatíve gyorsan.
Ha valaki fűtéskorszerűsítésben gondolkodik, általában a cirkó rendszer kiépítése az egyik első, ami fel szokott merülni, hiszen ha megfelelően van kiépítve, akkor igen sokat lehet vele visszanyesni a fűtési költségeken.
Ehhez természetesen elengedhetetlen, hogy egy rátermett és szakképzett csapat végezze a kivitelezést, azonban ha egyszer elkészül, akkor már kevés gond szokott lenni vele.
Ehhez azonban teljesülnie kell bizonyos feltételeknek, kezdve az épület szerkezetével a szobák felosztásán át a kazán méretezéséig, de abban mindenki egyetért, hogy aki csak teheti, annak érdemes elgondolkodnia rajta.
Mint a neve is mutatja, a cirkó lényege, hogy a meleget a rendszerben keringő (cirkuláló) víz szállítja, melyet a kazán hevít fel, a hőleadást pedig radiátorok végzik.
Ez egy zárt rendszer, melyben megfelelő mennyiségű víznek és adott értékű nyomásnak kell lennie ahhoz, hogy a szivattyú hatékonyan el tudja juttatni mindenhová, és így egyenletesen legyen képes hőt leadni.
Alapvetően nem egy nagyon bonyolult szisztéma, azonban ez nem azt jelenti, hogy bárki ki is tudja építeni egy-két YouTube videó megtekintése után.
A csőrendszert szakszerűen kell kiépíteni, a csatlakozási pontokat tökéletesen kell lezárni a szivárgást elkerülendő, és természetesen az sem mellékes, hogy a többi gázmelegítéses fűtésrendszer mellett ez is engedélyköteles.
Nem mindegy, hogy a kazán hogyan és ki által van telepítve, sőt, azon is sok múlhat, hogy mekkora teljesítményű az adott készülék.
Így tehát senkinek sem javasoljuk, hogy lelkes amatőrre bízza a kiépítés feladatát, mert egyrészt illegális, másrészt akár veszélyes is lehet.
Kazánból rengeteg féle kapható különböző gyártóktól, mindenféle méretekben és funkciókban.
Elsősorban azt kell eldöntened, hogy egyszerű, hagyományos, vagy pedig kombi kazánt szeretnél.
Az előbbi csak és kizárólag a fűtésrendszerben keringő víz melegítéséért felel, csak akkor gyújt be, ha a termosztát jelzi neki, hogy a határérték alá csökkent a szobák hőmérséklete.
Ezzel szemben egy kombi kazán a napi használatú meleg vizet is előállítja a mosakodáshoz, mosogatáshoz, és minden egyébhez.
Ellentétben bojlerekkel, ahol a felmelegített víz egy tartályban található, itt egy átfolyós rendszer működik, azaz a gázégők felett a csőrendszerben áthaladva csak annyi víz melegszik meg, amennyi szükséges.
Habár ma már szinte csak zárt égésterű kazánokat lehet kapni, régebben szinte mind a helyiség légteréből vette fel a szükséges oxigént.
A nyílt égéstér mostanra elavulttá vált, hiszen veszélyeket is rejt magában: így az égés következtében létrejövő káros égésgázok könnyen visszajuthattak a lakótérbe.
De egy korszerű, modern turbós vagy kondenzációs kazán esetében ettől nem kell tartanunk, a zárt rendszernek és a kétirányú ki- és bevezető kürtőknek köszönhetően minimálisra csökkent a mérgezés kockázata.
A radiátorokat is okosan kell megválasztani, általában mindegyik esetén meg van adva, hogy mekkora légköbmétert képes kifűteni.
Nem érdemes a szükségesnél kisebbet venni, ugyanis így a termosztát állandóan elégtelen hőfokot jelez majd, és sokkal többet fog menni a kazán, ezzel együtt több energiát is fogyaszt.
Mivel egy viszonylag nagy alapterületet lefedő zárt rendszerről beszélünk, így sok helyen keletkezhetnek meghibásodások.
Egyrészt a csőrendszer és a radiátorok elöregedhetnek, korrodálódhatnak, és elkezdhet szivárogni belőlük a víz, csökkenhet a nyomás.
Valamennyi egyébként is elpárolog idővel, de ezt rendszerint a nyomásszabályozóval könnyedén korrigálhatjuk.
Nem működő, nem megfelelő mennyiségű hőt leadó, csöpögő radiátor és fűtésrendszer esetén érdemes minél hamarabb fűtésszerelőt hívni!
A másik érzékeny pont a kazán lehet, hiszen lényegében ez az egész keringési rendszerben a dobogó szív.
Itt melegszik a víz, innen továbbítja a szivattyú, és adott esetben az egyéb felhasználású meleg vizet is innen nyered.
Egy kazán, ha minőségi darabról van szó, akkor ritkán hibásodik meg, de azért feltétlenül érdemes ilyen esetekben szakavatott szerelőt hívni.
Elromolhat az automata gyújtó, elkormolódhatnak a fúvókák, eldugulhat a vízvezeték, tönkremehet az elszívó ventilátor, meghibásodhat a hőfokszabályozó, szóval ezer és egy oka lehet annak, miért nem működik egy kazán rendeltetésének megfelelően.
Hogy kiderüljön mi is a baj, szakképzett szerelő segítségére lesz szükség, a megelőzéshez pedig rendszeres ellenőrzés javasolt.
Több, mint három évtizedes tapasztalattal a hátunk mögött láttunk már egy s mást, ami cirkó rendszerek esetében előfordulhat.
Megfelelő szakképesítéssel és háttértudással felvértezve érkezünk hozzád, mikor szükséged van egy remek cirkó szerelő segítségére, ez is a hivatásunk részét képezi.
Legyen szó akár javításról, alkatrész cseréről, átalakításról vagy teljesen új cirkó kiépítéséről, mi mindenben készséggel állunk a rendelkezésedre!
Ne ess kétségbe, ha a fűtési szezon közepén mond csütörtököt a kazán, hiszen ha szükséges, akkor akár extra gyorsan is ki tudunk menni hozzád, és megnézzük, mi is a probléma.
Cirkó szerelésben az egyik legjobbak vagyunk, akit csak találhatsz, így ha gond adódna, hívj minket bátran akár most is!